Sarısaltık Vakfı Ankara Şubesi Aşure Etkinliği

Sarısaltık Vakfı Ankara Şubesi Aşure Etkinliği

28 Eylül 2019

Sevgili canlar;
Sarısaltık eğitim ve kültür vakfı ankara şubesinin düzenlediği aşure etkinliğine katıldığınız için hepinize vakıf adına hoş geldiniz diyorum.değerli sarısaltık dostları,
Horasan’dan anadolu’ya , anadolu’dan, balkanlar’a uzanan insanlık mücadelesinin adıdır sarısaltık.
bu mücadele doğası gereği bu coğrafyada derin izler yaratmış, biz torunlarına köklü bir miras bırakmıştır.
yaşayan  sarısaltık nesli olarak, bugün bu mirasın daha iyi anlaşılması için, yine yıllardır çarpıtılarak örselenmeye çalışılan başta aile büyüğümüz pir sarısaltık olmak üzere, on üçüncü yüzyılda anadolu aydınlanması için mücadele eden canlarını veren tüm evliya ve erenlerimizin, öğretilerini günümüze taşımak mirascısı olarak bizlere düşmektedir.
işte biz sarısaltık eğitim ve kültür vakfı ankara şubesi olarak kıvançla söyleyebilirizki çıktığımız yol doğrudur,  çalınan   maya tutmuştur. bunun en somut örneğini bu kitlesel birlikteliğimizle burada yaşıyoruz.
Sevgili canlar;
Bizim dileğimiz, dünyanın tüm coğrafyasında herkesin geleneğini, örfünü, adetini özgürce yaşamasıdır.
bizim de  yüz yıllardır dualarla karıştırıp kaynattığımız aşure matemimizi sergileyen geleneğimzdir.Bu gelenegin özünde katmak ve paylaşmak vardır.Buğün burada biraraya gelmemizin nedeni olan acılar manzümesi tarihi olay tüm insanlığın ve ehlibeyt evlatlarının vicdanını kanatan ve kanatmaya devam eden katliam ve zülümdur.
Yaklaşık bin dört yüz yıldır alevi inancı ve geleneği bunun yasını tutarak lokmalarını, aşurelerini vererek, kurbanlarını keserek bu ayı matem ayı olarak geçirirler.

Değerli dostlar;
Ülkemiz siyasal, ekonomik toplumsal ve kültürel açılardan son derece zor günlerden geçmektedir.Pir Hünkar Hacı Bektaş Velinin dediği gibi birlik bütünlük içinde olmadan iri olmadan diri olmadan demokrasiye , kardeşliğe, barışa ve özğürlüğe ulaşmak zor gözükmektedir.
Tüm bu yaralarımız ancak birlik ve beraberlik duygularıyla sarılabilir.
Değerli sarısaltık dostları;
savaşsız bir dünyada yaşamak dileğiyle yaptığımız bu aşurenin tüm insanlık alemine barış, kardeşlik,  hak hukuk adalet getirmesi dileğiyle,yalanın, kibirin, riyanın, şehvetin, kısacası türlü kovulmuş sıfatların olmadığı bir gönülde ve halde bir sarısaltık evladı olabilmek umuduyla;
Sarısaltık öncümüz sarısaltık gücümüz olsun diyor, bu birlikteliği sağladığınız için hem şahsım hem de sarısaltık eğitim ve kültür vakfı adına siz dostlarımıza  şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.

Sarısaltık Eğitim ve Kültür Vakfı
Başkan Yardımcısı: İbrahim Soylu