2 TEMMUZ SİVAS -MADIMAK KATLİAMI

2 TEMMUZ SİVAS -MADIMAK KATLİAMI

02 Temmuz 2020

2 TEMMUZ SİVAS -MADIMAK KATLİAMI  

'Madımak insanlık tarihinde kara bir leke'

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta ölümsüz halk ozanı Pir Sultan Abdal’ı anmak üzere bir araya gelen sanatçı ve fikir insanlarının, kaldıkları Madımak Otelinin gözü dönmüş gerici bir güruh tarafından ateşe verildi. Madımak katliamın da 35 kişi yaşamını kaybetti.2 Temmuz Madımak katliamı laik ,demokratik cumhuriyete karşı vurulan bir darbedir.

27 yıl önce meydana gelen Madımak katliamı insanlık tarihinde kara bir lekedir. Türkiye tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır.

13 Mart 2012 tarihinde ise olayın davası zaman aşımından düşürüldü.Madımak Katliamı bir insanlık davasıdır.insanlık  davası zaman aşımına uğramayacaktır.Vicdanlarda da bu dava asla kapanmayacaktır,

Toplumun aydınlanmasında büyük payı olan düşünürleri, yazarları, aydınları, yakanlar insanlıktan nasibini almamışlardır. Bir kez daha lanetliyoruz.

Sivas-Madımak Otel 'katliamı toplumun birbirinden ayrıştırılmasının ne kadar büyük felaketlere yol açtığının görülmesi bakımından önemli bir dönüm noktasıdır.

Sivas-Madımak katliam, Kerbela davası gibi, yüreklerde derin yara açan bu insanlık katliamıdır. İnsanlık tarihinde asla kapanmayacaktır. Bu nedenle, 2 Temmuz'u 'aydınlanma günü', Madımak Oteli'ni de gerçek anlamıyla 'Aydınlanma Müzesi'ne dönüştürülmesi gerekir.

 

Dersim, Maraş, Malatya, Çorum, Gazi ve Sivas- Madımak Katliamında yaşamını yitiren tüm canları bir kez daha rahmetle, minnetle ve saygıyla anar,Allah rahmet etsin, mekanları cennet ,ruhları şad olsun.

SARI SALTIK EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI