HAKKINI VER Kİ, HAKKINI ALASIN...

Hakkını vermelisin, EĞİTİMİN, SEVGİNİN, SAYGININ, KÜLTÜRÜN, GÜLÜŞÜN, AĞLAYIŞIN, SPORUN,İŞİNİN, ve ne varsa hepsinin, nicesinin.

HAKKINI VER EĞİTİMİN : Öylesine okumamalısın. Diplomadam öte hedeflerin olmalı senin. Sen okudukça, diğer okuyanlara örnek olmalısın. Öyle bir örnek olmalısın ki, ilköğretimdeki çocuk yarın senin gibi olmaya heveslenmeli. Kariyer örneği ve hedefi olmalısın. Aydınlatmalı, aldığının yalnızca eğitim değil,kültürel bir birikim, aydınlanma, bir bilgi yüklenmesi olduğunu herkes görebilsin. Ayna gibi olmalısın, eğitim aldığın gibi her elini sıktığına, her göz göze geldiğine fark ettirmelisin, yansıtmalısın öğrendiklerini çevrene..

HAKKINI VER SEVGİNİN :Sevdiğini söyle, seviyorum de bağıra bağıra. Öylesine sevme sakın, sevdin mi, karşındaki gözlerinden anlasın sevgini, sen “seviyorum” demediğin an bile gözlerin, bedenin, sesindeki değişim anlatsın sendeki sevgiyi. Çocuğunu severken örneğin, çocukça ol sende.Kural kalıp  takılma. Şimdi yeri mi deme.  Sevginle ve varlıklarıyla mutlu ol sevdiklerinin ve seviliyor olmanın.

HAKKINI VER SAYGININ : Kimseye boyun yükme, efendin olmasın, ama efendi ol mutlaka. Küçük büyük ayırt etme, mutlaka saygı göster karşındakine. Kaba dahi davransalar sana, sen kabalık yapma ona. Nazikçe hitapta, sözde zarafette hayır vardır. Yokluğunda yargılama kimseyi, yani sadece varlığında değil, yokluğunda da saygı göster insana. Orda olmayanı da savun sen. Hor görme, homurdanma, daha da ötesi, sen mutlak haklı olsan da bağırma kimseye. Hakkını ver ki saygının, hak da versinler,saygı da göstersinler sana.

YAŞA KÜLTÜRÜNÜ MUTLAKA : Yaşa dilini, yabancı dil öğrendin diye, güzel Türkçe’ne başka dil karıştırma, varsa ana dilin bir başka, sakın ha unutma onu, müziğini söyle dilinde, aşkını söyle, çalgını çal.Sizin orda nasıl yemek yerlerse, sen de sizinkilerle olunca aynen öyle ye mutlaka.Kopma ne annenden, ne anenenden.Kültürdür var eden kişiyi, entegre ol, ama sakın asimile olma.Farklı kültürleri öğren, önyargıyı sil kafandan.Sen nasıl karşındakinden farklı isen onun da farklılığını kabullen, sen de yaşa kültürünü o da yaşasın kendisini..

GÜL KARDEŞİM, SEN GÜLÜNCE ETRAF ÇINLASIN : Hafif hafif gülme, tutma kendini, ses olsun, gürültü olsun sen gülerken.Senin gülüşüne gülmeyen kalıyorsaeksik gülüyorsun demek ki sen. Gül, güldür, yeter ki üzme çevreni. Kahkaha iyidir.Sen gelince neşe gelsin, ses gelsin bulunduğun alana.Gül, hatta güldürmeye çalış, güller sen gelince, sen gülünce açılıyor olacak, gül kardeşim çınlat gülücüklerinle-kahkahanla dünyayı.

AĞLAMAK MI?AYIP DEĞİL Kİ : Hep harika olmaz ya yaşam, bazen kayıp yaşanır, bazen bir sorun, bazense dayanılması güç bir haksızlık. “Dokunsalar ağlarım” deme. Madem ki dokundu sana, ağla. İnsanız nihayetinde, ağla ki, yaşam kelimesinde “yaş”ın da olduğu görülsün.  Bir kayıp karşısında ağlamak yüksek sevgiyi, özlemi simgeler, ağlamak bazen haksızlığa tepkiyi.Gülmekten de ağlanır bazen ya, sonuçta geldi ise içinden ağlamak hıçkıra hıçkıra ağla, tutma sakın kendini. Ayıp değil, insanız biz.

REKOR KIRMAK ZORUNDA DEĞİLSİN, AMA SU GİBİ OLACAKSIN SPOR YAPINCA :Bak söylüyorum, ne yaparsan yap, hakkını vereceksin. Yürüyüş mü amacın, öyle bir yürüyeceksin ki, yürümek kişilik kazanacak bedeninle. Koşuyor musun, yoruldun ve bırakacak mısın, yok öyle !!Yorulsan da bırakmayacaksın hedefine varmadan. Terlemedin mi daha, işte o halde zaten spor yapmadın ki sen. Haydi göster kendini, kan ter içinde kal, kal ki sporun da rekabetin de ver hakkını, rekor değil, su gibi ter beklentimiz. Haydi koş, ver hakkını sporun.

VER HAKKINI İŞİNİN :  Seramik ustası kardeşim sana söylüyorum, sen öyle bir seramik kapla ki, herkes saygın duysun emeğine. Sana verilen parayı duasıyla birlikte al adamın. Marangoz musun yoksa, iki tahtayı bir araya getirmek değil senden beklenen, tahtadan sanat çıkarmak olsun hedefin. Zevkle al eline çekici, matkabı.Din adamıysan eğer,ezberden okumak değil ki iş anlam bilmeden, anlamını, vicdanını, insanlığını hissettir inanana, hissettir ki pekişsin tertemiz inancı kişinin. Avukatsan eğer, hakkı taşı mutlaka hakkı isteyene.Doktorsan hasta sayın değil, şifa ile buluşturduğun insan olsun hedefin.

Yani ne yaparsan yap, sen hakkını ver ki hakkını alasın karşılığını rahatça ve bil ki hakkını verdiysen hakkını er yada geç elbette alacaksın.