KAMUOYUNA

KAMUOYUNA

02 Temmuz 2019

1​5-16 Haziran 2019 tarihinde Romanya’da yapılan 1.Uluslararası Sarısaltık Anma Etkinliği’nde yaşanan olumsuzluklar üzerine bu duyuruyu yapma zorunluluğu oluşmuştur.
​Romanya Alevi Kültür Merkezi başkanı ​Şakir Aydoğdu,​vakfımızı ziyaret ederek, Romanya’da ve ​Sarısaltık t​ürbesinin bulunduğu ​Babadağ’​da bir etkinlik yapılmasını teklif etmişler ve teklif vakfımızca uygun görülmüş, varılan mutabakata göre;
1-15.06.2019 Tarihinde Bükreş’te dinleti ve Sarısaltık ile ilgili söyleşi yapılacak;
​2-​16.06.2019 Tarihinde Babadağ’daki Sarısaltık türbesi ziyareti, kurban kesimi, lokma dağıtımı ve Sarısaltık dedeleri tarafından Cem yapılması kararlaştırılmıştır.
15.06.2019 tarihinde Romanya Alevi Kültür Merkezi başkanı Şakir Aydoğdu’nun konuşmasıyla program açılmış, Sarısaltık Vakfı Başkanı Naki Evsen’in selamlama konuşmasının ardından Sarısaltık’la ilgisi olmayan bir video sunumu ile ​“Alisiz Alevilik” anlatılmıştır. Olayın farkına varan birçok izleyici tepki gösterip dışarı çıkmıştır.
16.06.2019 tarihinde Babadağ’daki türbe ziyaretinden sonra, Cem yapılması için önceden mutabakata varılmış olmasına rağmen; ​Romanya Alevi Kültür Merkezi Başkanı Şakir Aydoğdu, Cem’in yürütülmesinin Sarısaltık Dedeleri tarafından değil de kendilerinin buldukları ​Şah Ahmet Ocağı’​ndan olduğunu söyleyen(?) ​Mehmet Turan adlı bir Dede tarafından yürütüleceğini söylemiştir. Çünkü hem Sarısaltık dedeleri hem de vakfımızın onların ideolojileriyle, ‘​’Alisiz Alevilik’’​ile hiçbir bağı bulunmamaktadır.
Vakıf Başkanı Naki Evsen:
“Burası Sarısaltık mekânı, daha önce anlaştığımız gibi burada Cem yürütmek Sarısaltıklı Dedelere düşer, aksi takdirde biz Sarısaltık evlatları olarak cem’e katılmayıp çekiliriz” d​ediğinde:
Romanya Alevi Kültür Merkezi başkanı Şakir Aydoğdu:
“Buyurun siz yapın, ancak cemde kuran ayetleri okumayacaksınız” diye bir şart koşması üzerine, Naki Evsen’de:
​“İnancımızda Kuran ve Ehlibeyt vardır. Biz cemlerde ayetler okuruz.” Deyince, Şakir Aydoğdu:
​“O zaman gidip Camide cem yapınız”​demiştir.

Bu tartışmalar üzerine vakıf başkanımız Naki Evsen “​sizler Alevi değil Haricisiniz”​ diyerek biz Sarısaltık evlatları orayı terk ettik.
Bizler hareket ettikten sonra orada bulunan ​Sultan Sucaettin Veli Dergâhı Mürşidi Mehmet Demirtaş Dedeye Cem yürütmesi söylenmiş, ancak Mehmet Demirtaş Dede:
“Sarısaltık’ın mekanında Sarısaltık dedelerinin yürütmediği bir Cem’i bende yürütmem” diyerek, özellikle Bulgaristan tarafından gelen ve Sultan Sucaettin Veli Dergahına bağlı talipleri ile birlikte 5 otobüs dolusu Alevi Türkmenler de orayı terk etmişlerdir.
Şunu özellikle belirtmek isteriz ki, vakfımızın ‘’​Alisiz Alevilik’’ anlayışıyla hiçbir bağlantısı olamaz. Kardeşce ve samimi duygularla katıldığımız bu etkinlik, hem vakfımıza hem de mensuplarımıza karşı yapılmış bir hakarettir. İnancımıza ve Sarısaltık’a yakışır bir şekilde faaliyet göstermek isteyen vakfımız, kamuoyunun ilgisini kazanmak ve çoğunluğu sağlamak için kullanılmaya çalışılmıştır.
“Alisiz Alevilik” savunuculuğunu yaptıklarını öğrendiğimiz ​Şakir Aydoğdu ekibi, Sarısaltık ve bizler üzerinden Alevi inancıyla hiçbir ilgisi olmayan, Aleviliği İslam’ın dışında gören, Lüvilere bağlayan, Pir Sultan’a ​“Pir Silvanus” diyen; Hz. Muhammedi, Hz. Ali’yi. Kuran’ı, Ehlibeyt’i, 12 İmam’ı red eden bir ideolojinin savunucularıdırlar.
Kardeş Ocak mensuplarını, Alevi Vakıf ve Derneklerini ve tüm kamuoyunu uyarmayı bir görev bilerek bu açıklamayı yapıyoruz. Saygılarımızla.
Sarısaltık Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu